Заниманията на добрия монах
Подражанието на Христос
Томас а Кемпис
Книга Първа
Мисли Полезни за Живота на Душата
Глава 19
Заниманията на добрия монах
Животът на добрия монах трябва да изобилства с всякаква добродетел, така че той да е вътрешно това, което изглежда външно пред хората. И е правилно да има много повече вътре, отколкото изглежда отвън, защото Този който вижда вътре е Бог, Когото трябва да почитаме високо, независимо къде сме.
Всеки ден трябва да подновяваме нашата решителност и да разпалваме нашата жар, като че ли е първият ден на нашия духовен живот. Трябва да казваме: “Помогни ми, о Боже, в моята решителност и в Твоето свято служение. Помогни ми сега, точно в този ден, да започна съвършено, защото дотук не съм направил нищо.”
Такова каквото е намерението ни, такъв ще бъде и прогресът ни; и този, който желае съвършенство, трябва да бъде много усърден. Ако волевият човек се проваля често, какво остава за човекът, който рядко взема решение или го взема с половин сърце? Много са начините на провал на нашите решения; дори малко пропускане на нашите духовни усилия води до някакъв вид загуба.
Светите хора се доверяват на Божията благодат, а не на своята си мъдрост, да останат верни на решенията си. На Него те поверяват всяко начинание, защото наистина човек предполага, но Бог разполага, и Божият път не е като човешкия. Ако обичайно духовно занятие понякога е пропускано по благородни причини, или в интерес на друг човек, то лесно може да бъде подновено по-късно. Но ако е оставено невнимателно, поради слабост или недоглеждане, тогава загубата е голяма и ще навреди. Колкото и да се опитваме, ние често се проваляме лесно в много неща. И все пак, ние винаги трябва да имаме твърда воля, особено срещу нещата, които ни нападат най-много. Нашият вътрешен и външен живот трябва да бъдат наблюдавани отблизо, и да бъдат добре подредени, защото и двата са важни за съвършенството.
Ако не можеш да си припомняш постоянно, прави го поне веднъж на ден, сутрин или вечер. Постави си цели сутрин, и вечер провери какво си казал през този ден, какво си направил и мислил, защото може би в тези неща си съгрешил пред Бог и околните.
Въоръжи се като мъж срещу атаките на дявола. Обуздай апетита си и така по-лесно ще овладееш всяка наклонност на плътта си. Никога не бъди напълно незает, но чети, или пиши, или се моли, или размишлявай, или прави нещо за общото благо. Телесната дисциплина, обаче, трябва да бъде предприемана с благоразумие и не трябва да се прилага безразборно от всеки.
Личните молитви не трябва да се виждат пред другите, защото такива лични неща е по-добре да се практикуват насаме. Освен това, бъдете нащрек срещу безразличието към общите молитви, произтичащо от любов към личната молитва. Обаче, ако след като сте извършили всичко напълно и вярно, според както е трябвало или ви е заповядано, можете да се отдадете на личните занимания в благочестие.
Не всеки може да има същите лични молитви и посвещение. Един начин е по-подходящ за един, друг начин за друг. Различни занимания, също така, са подходящи за различно време -някои за празници и някои за делничните дни. По време на изкушение имаме нужда от определени занимания. В дни на почивка и мир, се нуждаем от други. Някои са по-подходящи когато сме тъжни, други когато сме радостни в Господа.
[…]
По време на светите празници, трябва да се приготвим внимателно, да живеем свят живот, и да съблюдаваме правилата по-стриктно, сякаш скоро ще получим от Бог наградата за нашия труд. Ако този момент се забави, нека вярваме че не сме добре подготвени и че все още не сме достойни за голямата слава, която на подходящото време ще ни бъде открита. Нека през това време да се подготвим по-добре за смъртта.
“Благословен е служителят”, казва Христос, “чийто Господар, когато дойде, го намери да бди. Казвам ви Амин: той ще го направи господар над всичкото си богатство.”
547 total views, 2 views today