Дрехите на Каяфа
Днес искам да погледнем към една добре позната история от Евангелията, но насочвайки вниманието си към един конкретен елемент в нея:
“Тогава първосвещеникът стана и Му каза: Нищо ли не отговаряш? Какво свидетелстват тези против Тебе? Но Исус мълчеше. Първосвещеникът му каза: Заклевам Те в живия Бог да ни кажеш: Ти ли си Христос, Божият Син? Исус му отговори: Ти каза. Но казвам ви, отсега нататък ще видите Човешкия Син, седящ отдясно на Всесилния и идващ на небесните облаци.Тогава първосвещеникът раздра дрехите си и каза: Той богохулства! Каква нужда имаме вече от свидетели? Ето, сега чухме богохулството. Вие какво мислите?” Матей 26:62-65
“Тогава първосвещеникът раздра дрехите си…” – винаги съм гледал на този детайл като на нещо обикновено и разбираемо. В крайна сметка, в Библията имаме много примери за раздиране на дрехи като знак за печал, отчаяние, гняв или възмущение (2 Царе 1:11-12, 4 Царе 2:11-12, Йов 1:20 и др.) Винаги съм приемал, че с раздирането на дрехите си, първосвещеникът иска да покаже “свещения” си гняв и искреността на своето възмущение от твърдението на Исус, което той приемаше за богохулство.
Това, което може да ни убягва обаче, е изричната забрана на Бог първосвещеник никога да не раздира дрехите си:
“Но онзи, който между братята си е първосвещеник, на чиято глава се е изляло мирото за помазване и който се е посветил, за да облича свещените одежди, да не открива главата си, нито да раздира одеждите си” Левит 21:10
Тук може да имаме различни тълкувания за това дали става въпрос само за официалните богослужебни дрехи на първосвещеника или не. Лично моето мнение е, че страхът от Бог би трябвало да е накарало първосвещениците в Израил да спазват тази заповед винаги, т.е. никога да не разкъсват своите дрехи.
Но, ако това е така, как може да се изтълкува раздирането на Каяфовите дрехи?
- Според някои тълкуватели, раздирането показва колко далеко е стигнал упадъкът на духовното ръководство на Израил, по времето на Исус в плът.
- В съда на Христос, други коментатори виждат срещата между два първосвещеника: Каяфа – първосвещеникът по Аароновия чин и Исус, истинският първосвещеник по Мелхисидековия чин (Евреи 7:21). В раздирането на дрехите на Каяфа, те виждат смяната на първосвещенството (Евреи 7:12, 28).
Удивително е, наистина, когато си представим картината на този кратък и нечестив съдебен процес. Колко измамна може да бъде реалността – така както я виждаме ние хората!
Истинският първосвещеник и Бог във плът, стоеше изправен пред Своите създания и първосвещеник, очаквайки своята присъда. И докато Каяфа се приготвяше да отнеме живота на подсъдимия, Бог отнемаше неговото първосвещенство.